Status wspólnika to niezależny tytuł do ubezpieczeń
Wspólnik spółki jawnej jako osoba prowadząca pozarolniczą działalność, zgodnie z art. 13 pkt 4 u.s.u.s. podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności do dnia zaprzestania wykonywania tej działalności, to jest od dnia uzyskania statusu wspólnika do dnia utraty takiego statusu. Wpis spółki jawnej do KRS i brak jej wykreślenia (mimo nieprowadzenia działalności gospodarczej przez wspólników) stanowi samodzielną podstawę podlegania ubezpieczeniom społecznym przez wspólników takiej spółki, co wynika wprost z jednoznacznego brzmienia stosownych przepisów.
Tak orzekł Sąd Najwyższy w postanowieniu z 21 września 2023 r. (III USK 180/23).
W komentowanym wyroku Sąd Najwyższy rozpoznawał skargę kasacyjną odwołującego – wspólnika spółki jawnej. Sprawa dotyczyła naliczenia składek na ubezpieczenie zdrowotne za pełny okres, w którym odwołujący pozostawał wspólnikiem.
Sąd I instancji uwzględnił stanowisko odwołującego, stwierdzając, że pomimo zarejestrowania spółka w istocie przez cały ten czas nie prowadziła żadnej działalności. W konsekwencji, skoro odwołujący faktycznie nie prowadził w sposób zorganizowany i stały pozarolniczej działalności gospodarczej jako wspólnik spółki jawnej, to nie podlegał obowiązkowi opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne z tego tytułu. Stanowiska tego nie podzielił jednak sąd II instancji ani Sąd Najwyższy.
Łukasz Chruściel
radca prawny, partner w kancelarii PCS Paruch Chruściel Schiffter Stępień Kanclerz | Littler
Problematyka podstaw objęcia obowiązkowym ubezpieczeniem ZUS...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta